Szkoła

Co to takiego te paralotnie?

Pierwsze skojarzenie osób nie zorientowanych – to takie trójkątne latające coś. No nie, to lotnie. Drugie skojarzenie – spadochron z silnikiem. Też pudło. Paralotnia z silnikiem to PPG (Powered ParaGliding). Różnica jak między żaglówką a motorówką. Zupełnie inne dyscypliny i wymagane umiejętności. Prawdziwie swobodnie latająca paralotnia wygląda tak:
paralotnia na tle chmur
Paralotniarstwo wymyślono we Francji pod koniec lat 70 XX wieku, jako rozwinięcie spadochronu szybującego. Dalej są w tej dziedzinie najlepsi.


Rozwinięcie, bo na paralotniach NIE skaczemy i NIE zlatujemy. Latamy jak szybowce w termice. W termice to znaczy szukamy miejsc gdzie powietrze wznosi się do góry i w takim prądzie wznoszącym (kominie) nabieramy wysokości. Średnio zaawansowany paralotniarz bez problemu utrzyma się w powietrzu kilka godzin i jest w stanie przelecieć kilkaset kilometrów. Startować można z góry, a na równinach bez problemu za pomocą wyciągarki. I polecieć na przykład z Białegostoku do Augustowa. Albo pod Lublin. Startowisk w najbliższej okolicy Białegostoku jest kilka. Aktualny rekord rejonu (i Polski!) to ponad 400km ze startem w okolicach Goniądza.


Paralotniarstwo to najprzystępniejszy ze sportów lotniczych. Podstawowy sprzęt kosztuje tylko kilka tysięcy złotych. Co więcej, po wylądowaniu spakujesz go do plecaka, z którym bez problemu przejdziesz do najbliższego przystanku, dworca albo autostopem wrócisz do domu. Kompletny kurs zrobisz u nas w około dwa tygodnie, kosztuje 4300zł. Tak, może być po godzinach pracy lub nauki. Szkolisz się na sprzęcie szkoły, nie musisz (i nie powinieneś) niczego od razu kupować.


Na kursie najpierw polecisz z instruktorem na paralotni dwuosobowej.
Następnie 20 lotów na pierwszym etapie szkolenia i 10 lotów wysokich na drugim etapie. Aby upewnić się że absolwenci naszej szkoły czują się swobodnie w powietrzu ostatnie hole wykonujemy na wysokość minimum 500 metrów.
Po skończeniu kursu i zdaniu państwowego egzaminu otrzymasz Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni. To uprawnienia do samodzielnego latania. W trakcie kursu zdobędziesz również umiejętności i uprawnienia do startu na holu.

Zostaw nam swój numer telefonu lub e-mail, wyślemy szczegółowe informacje.


    paralotnie w kominie